Така різноманітна тривожність: генералізований тривожний розлад


Характерні ознаки генералізованого тривожного розладу (ГТР):

  • Наявність надмірних переживань (думок на кшталт «А що якщо …?), які складно контролювати;
  • Переживання пов’язані з подіями не в одній, а, зазвичай, у кількох сферах життя (наприклад, робота, відносини, здоров’я, безпека тощо);
  • Стан занепокоєння, «напруженості», відчуття, що «нерви на межі»;
  • Підвищена стомлюваність, труднощі з концентрацією уваги;
  • Дратівливість;
  • М’язова напруга в тілі;
  • Порушення сну (складно заснути, поверхневий та неспокійний сон).

Це стан, при якому людина в кожній ситуації дуже багато і часто переживає, що ще може піти не так. Для ГТР характерним є спосіб мислення під назвою «катастрофізація» (у будь-якій ситуації людина думає, що, швидше за все, щось піде не так і станеться найгірше). Таким чином, рівень тривоги щоразу підвищується під час обмірковування катастрофічних наслідків. Щоб якось убезпечити себе і впоратися з тривогою, людина намагається або максимально все проконтролювати, перевірити та передбачити, або уникає ситуацій, що несуть частку ризику. Нерідко ці методи не спрацьовують, адже у багатьох життєвих ситуаціях неможливо все передбачити та бути на 100 відсотків впевненими, що все піде за планом, як і неможливо постійно уникати складнощів. Й, відповідно, скільки б людина не старалася, тривоги та переживань не стає менше, а навпаки, стає більше

Приклади випадків ГТР

Ірина, мати двох дітей.

Ірина часто і багато переживає на теми здоров’я дітей, фінансової ситуації, безпеки чоловіка, здоров’я батьків. Якщо дитина кашлянула уві сні, Ірина переживає про те, що, можливо, вона захворіла, і всю ніч погано спить, прислухаючись і перевіряючи, чи не піднялася температура. Вранці, якщо дитина почувається добре, відправляє до школи, але цілий день думає про це, поглядає на телефон в очікуванні дзвінка зі школи з повідомленням про те, що дитина захворіла і її необхідно забрати. Чоловік має сезонний заробіток і, коли його заробіток стає меншим, починає переживати, що сім’я матиме фінансові труднощі й цього разу вони не зможуть з ними впоратися. Робота чоловіка пов’язана з роз’їздами, і щоразу, коли чоловік їде, Ірина сильно переживає, що він потрапить в аварію. Вона не може заснути, якщо знає, що він їде пізно вночі, дзвонить і пише йому повідомлення, щоб перевірити, що з ним нічого не трапилося і переживає, якщо він не відповідає або його телефон вимкнений. Також вона переживає про те, що батьки можуть захворіти на коронавірус з важкими ускладненнями та багато читає в інтернеті історії людей, що перехворіли. Ірині складно відключитися від тривожних думок і зосередитися на роботі, вона відчуває постійне занепокоєння та напруження.

Олександр, програміст.

Олександру дуже складно приймати будь-які рішення, або робити вибір. Він подумує змінити місце роботи і розглядає пропозиції, але не може вибрати будь-яку вакансію, тому що кожна має плюси та мінуси. Він не впевнений, що на новому місці йому буде краще. Він шукає відгуки про різних роботодавців, але знайшовши хоч один негативний відгук, тут же втрачає впевненість у тому, що потрібно міняти роботу. У романтичних взаєминах він також схильний переживати. Його дівчина працює у HR, тому щодня зустрічає багато нових людей. Олександр боїться, що вона може кимось захопитися, тому часто дзвонить їй на роботу, питає з ким вона. Збираючись щось зробити, починаючи від походу до магазину й до відпустки, він максимально все планує і намагається передбачити усі можливі варіанти подій. Наприклад, він заздалегідь пише всі списки покупок, ретельно обирає готель для відпустки, перечитуючи усі відгуки, максимально детально планує маршрут подорожі. Олександр переживає, що щось може піти не так і не любить, якщо щось йде не за планом. Його дівчина часто каже йому, що це чудово, що він намагається все передбачити, але «він надто морочиться і йому не вистачає спонтанності».

Як генералізований тривожний розлад відрізняється від інших тривожних розладів

ГТР характеризується підвищеною тривожністю у багатьох сферах, таке собі «багато переживаю про все у світі». Інші види тривожних розладів спрямовані на певні ситуації чи сфери життя.

Так, при фобіях страх обмежується одним конкретним подразником (напр., висота, тварини, польоти на літаку) і при зустрічі з ним виникатиме надмірний страх, на відміну від загальної тривожності при ГТР.

Люди з ГТР, як і люди із соціальною тривожністю, можуть переживати через свої взаємини з іншими людьми або їхню думку про себе. При соціальній тривожності люди переважно переживають через негативну оцінку себе оточуючими, а при ГТР — загалом про взаємини з іншими. Наприклад, людина з ГТР, швидше за все, переживатиме про те, що щось піде не так і стосунки можуть не скластися. У той час як людина з соціальною тривогою скоріше переживатиме про те, щоб не поводитися якось неправильно (або сказати щось не те) і таким чином не зганьбитися перед партнером, з яким вона має взаємини.

Переживання людей із панічним розладом, переважно, виникають через страх перед панічними атаками. Ці переживання можуть бути постійними, але на відміну від ГТР вони обмежуються темою панічних атак, їх наслідків і фізичних симптомів, а переживання при ГТР будуть мати більше причин для тривоги,  не лише про панічні атаки та їх наслідки.

Це також стосується й розладу тривоги за здоров’я, адже у цьому випадку переживання також будуть зосереджені виключно довкола теми здоров’я.

Для посттравматичного стресового розладу (ПТСР) характерна тривога щодо специфічної травматичної ситуації, в якій сталася травма, та симптоми уникнення нагадувань про травматичну подію.

При обсесивно-компульсивному розладі (ОКР), як і за ГТР, може бути багато негативних тривожних думок, яких складно позбутися. Різниця тут буде в темах думок (при ОКР це часто можуть бути дивні, малоймовірні думки, напр., завдати комусь шкоди або, не помивши руки, заразитися небезпечним захворюванням), а при ГТР думки стосуватимуться реальних життєвих ситуацій (напр., переживання про безпеку дитини у школі). При ГТР теми переживань часто змінюються; люди з ОКР мають нав’язливі схожі думки, що повторюються. Ба більше, люди з ОКР вдаються до специфічних способів  (компульсій, ритуалів), щоб позбавитися страшних думок, при ГТР компульсії відсутні.

Досить часто ГТР (за деякими даними у 59% випадків) може супроводжуватися депресією, для якої також характерне негативне мислення. Відмінність між депресивним мисленням і тривожним полягає в наступному: при депресії виникають негативні думки про себе, свої минулі невдачі та світ; у випадку з ГТР негативні думки набувають форми переживань, спрямованих на майбутні можливі загрози та те, як із цими загрозами впоратися.

Що ще почитати про тривогу: