Така різноманітна тривожність: фобії та соціофобія


Фобії

Фобія характеризується сильним страхом при контакті з тригером фобії (наприклад, висота). Відповідно, людина намагається максимально уникати таких тригерів (об’єкт, який активує сильний страх). Іноді страх може бути настільки інтенсивним, що людині може страшно навіть говорити про те, чого вона боїться, або бачити фото/відео цих об’єктів. Фобія часто формується внаслідок травматичного досвіду (наприклад, у дитинстві людина каталася на канатній дорозі та сильно злякалася, подивившись униз). Але, оскільки людина від страху продовжує уникати висоти в дорослому віці, то у неї немає можливості отримати новий досвід про те, що дивитися з висоти свого балкона або мосту – досить безпечно.

Приклади випадків фобії

Фобій існує безліч. Це може бути страх собак, павуків, грози, крові, темряви, ліфтів, літаків тощо. У нас у всіх бувають певні страхи, але, як правило, якщо ми в процесі свого звичайного життя нечасто зустрічаємося з такими ситуаціями (наприклад, людина боїться великих павуків, але не живе у кліматі, де їх можна часто зустріти), то мотивації для подолання такої фобії може не бути. Але якщо, наприклад, людина сильно боїться ліфтів і переїжджає на 24 поверх будинку з ліфтом, то очевидно, що така мотивація може виникнути.

Чим відрізняється фобія від інших тривожних розладів

Фобія завжди має певний об’єкт або ситуацію, що викликає страх. Тут не буде більшої кількості переживань на різні теми, як при ГТР, або на певні теми, як при соціофобії або розладі тривоги про здоров’я.

У моменти контакту з тригером тривога може переростати в панічну атаку. Але за панічного розладу страх викликають самі панічні атаки та тілесні відчуття, якими вони супроводжуються. При фобії страх все ж таки буде сфокусований на конкретному об’єкті в зовнішньому світі.

Для посттравматичного стресового розладу (ПТСР) характерна тривога через специфічну травматичну ситуацію, в якій сталася травма, та симптоми уникнення нагадування про травматичну подію. Фобія може сформуватися в результаті якоїсь травматичної ситуації (якщо такий тригер був присутній у момент події, що травмувала). Однак, для посттравматичного стресового розладу (ПТСР) характерний більший спектр симптомів, і тривога в цьому випадку стосуватиметься всієї пережитої травматичної ситуації з безліччю тригерів, а не лише окремого об’єкту цієї ситуації.

Фобія не схожа на обсесивно-компульсивний розлад, адже не супроводжується нав’язливими думками та ритуалами.

Соціофобія

Соціофобія проявляється сильною тривогою, що виникає у соціальних ситуаціях. Ситуації, де людина може стати об’єктом уваги оточуючих, вона оцінює як «небезпечні», думаючи, що вона якось зганьбиться або люди її негативно оцінять. Відповідно, людина прагне уникати таких ситуацій, або намагається іншим способом уникнути негативної оцінки оточуючих (наприклад, накладати додатковий шар тонального крему на обличчя, якщо є страх почервоніти). Дуже детально механізми соціофобії, а також методи її подолання розкриваються у статті про соціальну тривожність та відео на цю тему, які є на нашому сайті.

Приклади випадків соціофобії

Олег, студент.

Олег не почувається комфортно у навчальному середовищі. Наприклад, на лекціях йому важко ставити запитання, адже він переживає, що, можливо, його питання дурні, а викладач з однокурсниками вважають його тупим. У школі йому завжди було складно відповідати біля дошки, він дуже соромився і часом червонів, коли йому потрібно було відповідати. В університеті він вирішив «так не ганьбитися» і почав уникати будь-якої ініціативи. У неформальному спілкуванні він також не почувається впевнено. Якщо потрапляє в будь-яку компанію людей, воліє відмовчуватися. Олег почувається комфортно лише з двома своїми друзями, яких знає зі школи, з ними він може говорити про все та не переживати.

Жанна, керівник відділу з продажу.

Жанну нещодавно підвищили до керівника і тепер до її обов’язків входить щотижнева участь у нарадах менеджменту, презентації та навчання для підлеглих. Будь-які заходи, коли їй потрібно бути в центрі уваги, викликають у неї багато тривоги: у неї червоніють щоки, тремтять руки, починає сильно битися серце, думки плутаються в голові. Вона боїться, що почне говорити щось не те, втратить контроль, буде поводити себе безглуздо, і колеги будуть вважати її некомпетентною. Намагаючись якось упоратися з тривогою, Жанна, за порадою подруги, почала приймати таблетку заспокійливого препарату перед нарадами. Вона також дуже ретельно готується, завчаючи свій текст практично напам’ять, щоб нічого не забути. Така підготовка забирає в неї багато часу, але оскільки «проколів» у неї ще не було, вона впевнена, що це єдиний спосіб пройти через ці ситуації, «не зганьбившись перед колегами та начальством».

Чим відрізняється соціальна тривога від інших тривожних розладів

При соціофобії страх викликають ситуації, у яких оточуючі можуть якось оцінити людину. Людина з генералізованим тривожним розладом (ГТР), наприклад, теж може турбуватися про те, що подумають про неї інші люди в тій чи іншій ситуації, але при цьому в неї будуть ще й інші сфери переживань. Також за соціофобії люди переважно переживають через негативну оцінку себе оточуючими, а за ГТР – загалом про стосунки з іншими. Наприклад, людина з соціофобією швидше переживатиме про те, щоб не поводитися якось неправильно (або сказати щось не те) і таким чином не зганьбитися, тоді як людина з ГТР, ймовірно, переживатиме про те, що щось піде негаразд і стосунки з людиною можуть не скластися.

Деякі види фобій як, наприклад, клаустрофобія (страх перед переповненими чи закритими місцями (напр., кінотеатри чи ліфти)), може призводити до уникнення деяких громадських місць, як і за соціофобії. Щоб розрізнити необхідно зрозуміти, чого саме людина побоюється При клаустрофобії це, як правило, страх задихнутися або неможливість втекти з ситуації, при соціофобії фокус страху зазвичай спрямований на перебування під поглядами інших людей, виникнення почуття дискомфорту, сорому або приниженості.

Висока соціальна тривога може переростати в панічну атаку, але саме соціальна ситуація є для людини страшною, а не панічна атака, що виникла. У людей з панічним розладом, переживання виникають через страх перед панічними атаками, їх фізичними симптомами та наслідками.

Для посттравматичного стресового розладу (ПТСР) характерна тривога через специфічну травматичну ситуацію, в якій сталася травма, та симптоми уникнення нагадування про травматичну подію. Якщо травматична подія сталася в якійсь соціальній ситуації, тоді схожі ситуації викликатимуть сильну тривогу та уникнення. Однак, при соціофобії тривога у соціальній ситуації буде пов’язана зі страхом негативної оцінки оточуючих, а за ПТСР страх виникатиме через побоювання повторення пережитого травматичного досвіду в подібній ситуації.

Соціофобія не схожа на обсесивно-компульсивний розлад, адже не супроводжується нав’язливими думками та ритуалами.

Що ще почитати про тривогу: