Арттерапія для дорослих. Що це? Як це працює? Найпопулярніші міфи.


Стрес, тривога, депресії – змушують нас шукати варіанти допомоги собі та своїм близьким. Популяризація робить психотерапію доступною і цікавою. Нарешті ми перестали боятися слова психотерапія і сміливо йдемо до вивчення себе та покращення свого життя. І коли вже зважились на пошук психотерапевта перед людиною постає інша задача. Обрати напрям в якому буде комфортно працювати.

Сьогодні познайомимось з досить молодим методом, якій оповитий масою міфів, але разом з тим є одним з наймʼякших та творчих.

Термін «арттерапія» з’явився в 1938 році. Тоді ще художник та педагог Адріан Хілл помітив дивну закономірність. Знаходячись в лікарні для хворих на туберкульоз,він помітив, що люди котрі займались мистетством почували себе набагато краще. Це працювало як для цивільних так і для військових. Тоді арттерапія мала на увазі сам процес створення художньої композиції.

Вже після цього напрям почав активний розвиток в Америці та країнах Європи. В 60-х роках почали зʼявлятися асоціації арттерпевтів в цих країнах. В Україні цей напрям психотерапії лише починає активний розвиток.


Завдяки засобам арттерапія людина вчиться бачити свої проблеми з боку, тим самим отримуючи можливість їх вирішення.
Метою арттерапії є покращення стану людини. Вона допомагає вирішити запит за допомогою наповнення та ресурсу. Сам процес роботи — вже є цілющим. Вона не шукає порушення чи вади. Вона зцілює, дає опору, допомагає повернутися до цінностей.

Метод арттерапії привабливий тим, що він в основному використовує невербальні способи самовираження і спілкування. У процесі створення творчого продукту ми задіюєму ті ділянки мозку, які мало використовуємо в повсякденному житті. Це дає змогу розкрити більше варіантів вирішення запиту, подивитися на нього з різних кутів і знайти найкращий варіант.

Відзначимо найбільш значущі переваги арттерапії в порівнянні з іншими видами психотерапії:

  1. Не має обмежень. Будь-хто може створювати творчий продукт. Ми не маємо на меті створення ціннісного музейного експоната. Важливий сам прояв особистості в моменті роботи.
  2. Не вербальне проявлення запиту і символізм. Символічна комунікація дозволяє побачити проблему глибше, точніше, з нових ракурсів, усвідомити свої життєві та поведінкові патерни поведінки та знайти нові варіанти вирішення поставлених запитів.
  3. Творча діяльність допомагає обходити цензуру свідомого і дає доступ до несвідомих проявлень людини. Це, в свою чергу, при коректній комунікації з арттерапевта дає глибоке розуміння того, що відбувається з клієнтом та як прийти до максимально гарного результату роботи.
  4. Сам процес творчості в багатьох випадках є ресурсним. Таким чином займаючись творчістю людина може подолати апатії, безініціативність, допомагає сформувати більш активну життєву позицію.

Хочеться відзначити спектр проблем з якими робота з арттерапевтом буде максимально корисною:

  1. травми;
  2. втрати;
  3. кризові стани;
  4. внутрішні й міжособистісні конфлікти;
  5. постстресові, невротичні та психосоматичні розлади, ПТСР;
  6. екзистенційні та вікові кризи;
  7. страх;
  8. впевненість в собі;
  9. тривога;
  10. складні медичні діагнози;
  11. депресії;
  12. питання сепарації;

І на останок хочеться розвіяти декілька найрозповсюдженіших міфів щодо арттерапія в роботі з дорослими:

  1. «Я погано малюю», «Я не творча людина», «В мене погано з уявою» – правда в тому, що для роботи з арт-терапевтом вам не знадобиться нічого з цього. Арт-терапевт не оцінює якість вашої роботи. Важливим є інтерпретації створеного вами обʼєкта. Щобільше, саме необізнаність в техніках малювання може допомогти побачити проблему більш «правдивою».
  2. Це буде схоже на урок з малювання. Арттерапія має значно більший арсенал роботи ніж малюнок. Це музична терапія, пісочна терапія, лялькова терапія, кінотерапія, фототерапія, ландшафтотерапія і це ще не весь список. Іншім фактом є те, що в процесі створення артоб’єкту клієнт фокусується на власних емоція, думках та самому процесі створення більше ніж на кінцевому результаті. Це суттєво відрізняє арттерапевтичний процес від уроку.

  3. «Це не серйозно» В Україні, на жаль, арттерапія залишається мало вивченим напрямком роботи з людською психікою. Через це навколо процесу роботи є деякі сумніви й критика людей, які ще не пробували цей метод. Але в багатьох європейських країнах та Америці арттерапія має такий самий рівень акредитації як будь- який інший вид терапії, що прирівнює її до науково обґрунтованих та ефективних методів роботи з дорослими та дітьми.

Підводячи підсумки, хочеться сказати, що арттерапія є глибоким та дієвим методом психотерапії при цьому її вплив надзвичайно мʼякий та комфортний для клієнта. Це мабудь єдиний метод роботи з людською психікою, де сам процес роботи вже є лікуванням, а в поєднанні з глибокими терапевтичними знаннями арттерапевта метод перетворюється в цікаву та глибоку подорож, яка приводить клієнта до його щасливого життя.
Запрошуємо вас відчути всі переваги арттерапії разом з нами.

Автор статті: 
Психолог, гештальт-терапевт, КПТ консультант Анна Федоренко