«Порадозалежність»: як перестати просити поради та приймати рішення самостійно?


Досить часто ми можемо потрапляти у ситуації, де нам потрібна порада зі сторони. В цей час це може посилюватися ще й тим, що війна диктує необхідність приймати багато важливих рішень за короткий період. Є люди, для яких робити щось лише після того, як вони порадяться з іншими – це звичка. Сьогодні будемо говорити про те, як “лікувати залежність” та як у корисний спосіб просити рекомендацій або запитувати думку інших, коли вам це необхідно.

  1. Визнати проблему.

Згадуються кадри з американських фільмів, де люди сидять у гуртку та вимовляють фразу: «Мене звуть… і я алкоголік». Виглядають вони трохи кумедно, але виявлення та визнання проблеми – це величезний крок до її вирішення. Заведіть собі блокнот або файл на телефоні, куди протягом дня будете записувати кожне своє звернення за порадою перед тим, як прийняти якесь рішення. Або вже постфактум, не має особливого значення. Головне, щоб ви заповнили табличку з графами «яке було запитання», «у кого попрохали поради», «чи дослухалися цієї поради». Таким чином ви зможете визначити, які люди найчастіше стають вашими порадниками та з яких питань.

  1. Перестати запитувати тих порад, без яких ви можете обійтися.

Досить часто звичка запитувати поради сформувалася настільки міцно, що спонукає вас звертатися за рекомендацією до інших навіть тоді, коли цього можна не робити. Є ситуації, в яких неправильно прийняте рішення не принесе особливих проблем: не підійде шампунь, не ідеально сяде сорочка, не смачною виявиться нова страва. Тому наступний практичний крок, який ви можете зробити – постаратися звести до мінімуму кількість ситуацій, де ви з кимось радитеся. І залишити тільки ті, де ви буквально не можете обійтись без думки інших.

  1. Спочатку сформуйте свою точку зору, і тільки після цього запитайте про чужу.

Не біжіть по пораду відразу ж, як тільки виникло бажання. У будь-якому питанні постарайтеся спочатку самостійно сформулювати свій власний погляд чи висновок, і лише після цього слідувати за підтвердженням чи спростуванням. Так, це вимагає зусиль та деякого навантаження. Але ж ви пам’ятаєте, що ми лікуємо «залежність». Це й має вимагати певних додаткових зусиль. І повірте, вони окупляться надалі сповна.

  1. Радьтеся з експертами.

Безумовно, бувають ситуації, коли у вас не вистачає знань у якомусь питанні, і самостійно розібратися буде теж дуже важко. Тоді, справді, без поради не обійтись. У такій ситуації бажано запитувати думку фахівця у цій галузі. Людина повинна мати експертизу та досвід. Тобто не просто знайомий чи батько, а та людина, яка вже займалася вивченням цього питання. Як «невдалих порадників» хочеться згадати безкоштовні тренінги про те, як заробляти гроші або лекції «як знайти альфа самця» від жінок, у яких особисте життя не вдалося.

  1. Навчіться приймати помилки як невід’ємну складову частину дорослого життя.

У дитинстві нас могли лаяти за помилки. Інстинктивний страх і сором за неправильне рішення та вчинки – теж може бути звичною емоційною реакцією, яку непогано було б виправити.

Завжди є ймовірність, що ви все зробили по кроках, описаних у цій статті: сформулювали свою думку, запитали експерта і все одно рішення не принесло бажаного результату. Це нормальна частина будь-якого життєвого процесу: частина виборів, які ви здійсните, завжди будуть невірними. Але важливо пам’ятати, що будь-яке ваше «неправильне» рішення – це досвід. Іноді він болісний, іноді дорогий. Але завжди необхідний та цінний.

Будь ласка, не бійтеся вибирати, яким буде ваше життя. Навіть у дрібницях. Ваше життя у вас єдине. І чим більше в ньому буде прийнято власних рішень, тим більше життя буде вашим.