Де шукати ресурс і як боротися з втомою?


На теперішній час багато хто відчуває емоційну та фізичну втому. Це пов’язано з великою кількістю напруги та високим рівнем тривоги та стресу через теперішні обставини. У такий момент дуже просто не помітити, що нашому організму вже давно чогось не вистачає. Тому, якщо ви відчуваєте виснаженість, брак сил, поганий настрій чи апатію, пропоную вам провести самоаналіз та надати відповіді на наступні питання:
 
1. Який у мене графік та режим сну?
2. Скільки води я п’ю на день?
3. Що і як я їм? Чи дотримуюсь регулярності у харчуванні?
4. Як (у який спосіб) я відпочиваю та відновлююсь?
Перше на що потрібно звернути свою увагу, це базові потреби нашого організму, такі як: сон, вода, харчування, відпочинок. Пропоную розглянути кожний пункт окремо, щоб зрозуміти, що може піти не так і, головне, що з цим робити:
 
1. Сон.
Сон – це час для відновлення. Якщо він відсутній або нерегулярний, то наша психіка та організм не можуть нормально функціонувати. Тому важливо завести звичку лягати в один і той самий час та дотримуватись деяких рекомендацій:
Важливо: перед сном прогулятись на свіжому повітрі, прийняти теплий душ, використовувати у приміщенні неяскраве освітлення.
Важливо усунути: за декілька годин до сну вживати важку, жирну їжу та користуватись гаджетами. Все, що збуджує нашу нервову систему буде негативно впливати на сон, тому намагайтесь не перевантажувати себе розумовою та фізичною діяльністю.
 
2. Вода
Зневоднення організму може посилювати тривогу, та впливати на появу поганого настрою. Звідси також може виникати відчуття виснаженості, втоми та апатії. Тому, необхідно регулярно слідкувати за водним балансом організму. Не обов’язково випивати багато води за раз. Можна пити потрохи, невеликими ковтками, але регулярно. Якщо у вас поки не має звички слідкувати за кількістю прийомів води, то у пригоді можуть стати додатки для нагадування, які доступні для смартфонів (шукайте по слову «вода»).
 
3. Харчування
Їжа – це те що вкрай необхідно людині для життєдіяльності. Якість та режим харчування настільки важливі, що від цього залежить наш фізичний стан та здоров’я, адже незбалансоване харчування може призводити до послаблення імунітету. Саме через їжу ми отримуємо важливі вітаміни та мікроелементи за відсутності яких може виникати тривога, апатія, фізичне та емоційне виснаження.
 
4. Відпочинок
Відпочинок – це, як і сон, важливий час для відновлення нашого організму, час для накопичення нових ресурсів і сил. Він вкрай необхідний для емоційного перезавантаження та профілактики вигоряння. Якщо нехтувати своїм відпочинком, ігнорувати цю потребу, то організм може «зламатись», наприклад, можна захворіти. Наведу життєвий приклад: коли ви використовуєте будь-який електричний інструмент, якщо не робити паузи та не давати приладу охолонути – він перегріється і вимкнеться. Або тимчасово, або на зовсім. Так само і наша психіка потребує «охолодження» та «перезапуску».
 
На жаль, через війну дуже багато людей не дозволяють собі відпочивати. Один із факторів для цього – відчуття провини перед тими, хто захищає нас на фронті. Але я хочу наголосити, що відпочинок – це необхідність, яка може забезпечити ваш нормальний стан, відновити продуктивність, та надати можливість допомагати нашим воїнам і країні в тилу.
 
Тому, якщо ваша втома пов’язана саме з цим пунктом, складіть список того, що вас надихає та відновлює – читання, катання на велосипеді, пробіжка чи похід у зал, малювання, зустріч з друзями тощо. (гра на телефоні не рахується).
Виділіть кількість часу на тиждень, коли ви будете відкладати всі справи та приділяти увагу лише собі й своєму стану. Якщо маєте можливість організувати довготривалу відпустку – дуже рекомендую скористатися цією можливістю. Адже наша продуктивність напряму залежить від нашого психологічного та фізичного стану.