БУТИ чи МАТИ


Кожна людина сама наділяє своє життя смислами. У нас завжди є вибір: наділяти життя змістом «Мати» чи сенсом «Бути». У чому ж різниця і як це впливає на відчуття життя – бути багатьом чи мати багатьом?

Позиція «Мати» – основний сенс життя у володінні. Основне прагнення – все і всіх зробити своєю власністю і ця власність створює саму людину та її індивідуальність.

У позиції «Мати» ніби немає живих зв’язків між людиною і Світом. Всі відносини з Світом, іншими людьми людина будує як з об’єктами (речами) і поступово, його психічне здоров’я починає залежати від можливості мати всі ці об’єкти.

Насправді він сам ставати об’єктом (річчю), оскільки його власність володіє ним повністю. Причому спрагу володіння неможливо вгамувати – потрібно дедалі більше (внутрішнє переконання «що більше я маю, тим більше я існую»). Людина стає споживачем.

Наведу деякі приклади того, як проявляється позиція «Мати».

– Мова: переважають вирази типу «У мене є (я маю) чоловік, діти, дім. У мене є (я маю) кохання, знання, щастя…

– Навчання: пасивне «ковтання» ідей, прагнення зазубрити, завчити, зберегти якомога точніше вивчене. Немає мети створювати щось нове, немає свого власного ставлення до змісту досліджуваного. Все нове, що не вкладається у звичну систему знань, викликає страх та сильну тривогу (оскільки це нове неможливо проконтролювати)

– Бесіди з іншими людьми: категоричність, людина боїться відмовитися чи змінити свою думку, оскільки зараховує її до своєї «власності» та боїться її втратити. Складнощі у сприйнятті нових ідей, точок зору.

Позиція «Бути».

Поняття “Бути” досить складно пояснити коротко, його можна більше відчути. Життя з цієї позиції – це постійне становлення та зміна, процес та активність, це не щось застигле і стабільне. Адже все у Світі може існувати лише у процесі становлення та розвитку! Немає нічого стабільного та постійного – людина у кожний момент свого життя змінюється, змінюється все довкола.

“Бути” – знаходиться в моменті життя, усвідомлювати, що “Я нічим не володію”, але “Я є багатьом”. У позиції «Бути», у людини немає спраги володіння чимось чи кимось, вона щаслива, що реалізує свої здібності і знаходиться в процесі пізнання всього, в цій позиції багато інтересу та спраги життя.

Деякі приклади, як «Бути» проявляється у житті.

– Мова: замість «У мене є чоловік, діти, проблема, будинок…» замість акценту на володінні всім цим йде акцент на активність «Я живу з чоловіком… Я виховую (дбаю чи не дбаю) про дітей… Я вирішую (створю) проблему (або думаю, розмірковую над проблемою) тощо. Здається, яка різниця у цих фразах? Спробуйте вимовити фразу “У мене є проблема” і “Я вирішую проблему” і прислухайтеся до внутрішніх відчуттів у тілі.

Можу поділитися своїми відчуттями:

– перша фраза викликає почуття тяжкості, ніби ця проблема стала частиною мене, зрослася зі мною, я володію їй, а вона володіє мною і це незмінно – досить неприємні відчуття.

– друга фраза викликає якусь енергію і внутрішню активність, немає відчуття, що проблема має мною і я безсила, я ніби перебуваю в певному динамічному процесі і зміни неминучі – абсолютно інші відчуття

Навчання: у людини немає відчуття, що її знання про когось чи щось істинні і незмінні, вона не має цих знань, а знаходиться весь час у процесі пізнання (де присутні сумніви, аналіз та інтерес). Чим більше людина пізнає, тим більше роздумів у неї виникає, більше запитань. Він не просто «ковтає» готові знання, а внутрішньо реагує на них і «перетравлює», він ніби проживає процес народження знань і це змінює його. І саме з такої позиції ми здатні створювати нове, виявляти креативність та творчість.

Бесіда: людина виявляє жвавість, спонтанність, інтерес до співрозмовника, він не має на меті триматися за свою ідею (бо вона не володіє нею як якимось скарбом і боїться розлучитися), а навпаки відкритий до нового і зосереджується на аргументах чи знаннях співрозмовника. Він може розслабитися і не витрачати енергію для контролю над тим, щоб його знання чи ідеї залишилися незмінними, тому що усвідомлює, що він мислить, розширюється, змінюється і може пізнавати, і створювати нове. 

А в якій із позицій перебуваєте ви?

Як записатись на консультацію до психолога?

Ми проводимо консультації очно у Києві та онлайн.

Записатися Ви можете будь-яким зручним для Вас способом:

За телефоном: +380 98 358 38 68

Електронною поштою: info@trevog-bolshe.net

Або залишивши заявку на сайті: Записатися

Тут ви можете ознайомитися з цінами: Послуги та ціни