Чому дитина не хоче вчитися: ТОП 10 причин втрати інтересу до навчання


Одне з найпоширеніших запитань до психологів від батьків підлітків, звучить приблизно так: “Моя дитина не хоче вчитися. Що з цим робити?”. У пошуках відповіді на це питання, пропоную спочатку розглянути основні фактори, що впливають на навчальну мотивацію у підлітковому віці.

Адже для того, щоб виправити ситуацію, спочатку необхідно знайти причини, які б сприяли її виникненню.

1. Зміна життєвих пріоритетів

Якщо в початковій школі дитині хочеться порадувати батьків хорошими відмітками, тому що саме мама і тато є для неї центральними фігурами, то в підлітковому віці стає важливішим вміння зрозуміти себе і навчитися вибудовувати стосунки з однолітками.

2. Надмірне навантаження та втома

Найчастіше у початковій школі дитина слухняно йде за амбіціями батьків, дозволяючи навантажувати себе додатковими заняттями. У середній школі втома накопичується, і головне – з’являються сили та сміливість чинити опір дорослим. Якщо у дитини немає можливості “видихнути” вдома, якщо все життя перетворюється на школу та відсутність часу, щоб просто подихати повітрям, поспілкуватися з друзями (поза школою), приділити увагу своєму хобі, побути наодинці зі своїми думками – мотивація до навчальної діяльності може знижуватися.

3. Стрибкоподібний розвиток головного мозку

У підлітковому віці інтелектуальне навантаження дитини збільшується, з’являється більше складних предметів. При цьому частина мозку, яка відповідає за довготривалу пам’ять, контроль, планування, структурування інформації, навчання – “спить”. У цей період активніші частини мозку, які відповідають за задоволення і за сприйняття небезпеки. Тому спалахи тривоги, страху, агресії, перепади настрою, розгубленість, неможливість зосередитись – це тимчасова норма.

4. Страх, відчуття небезпеки

Дитина може боятися конкретного вчителя, конкретних однокласників, які його дражнять, а може боятися зробити помилку, щоб не розчарувати значущих для нього близьких або не бути покараним за погані оцінки вдома. Коли дитині страшно, вона перестає сприймати інформацію, а її довгострокова пам’ять об’єктивно знижується.

5. Розчарування до вчителів/втрата авторитету вчителя

У підлітковому віці дитина вже не здатна набувати авторитету вчителя тільки через його професійну приналежність і вікову перевагу. Якщо вчитель не здатний зацікавити своїм предметом, а стиль подачі інформації наказовий та повчальний – приготуйтеся до того, що саме ці предмети будуть у дитини нелюбими. Крім того, часом самі батьки руйнують авторитет вчителя, дозволяючи собі критичні зауваження на його адресу або на адресу шкільної системи загалом у присутності дитини. Адже для того, щоб школа та вчителі в ній приймалися самою дитиною, вона повинна пишатися тим, до чого належить і в кого навчається.

6. Віковий опір правилам

Підлітковий вік – це період знецінення та опору тому, що було значуще. Дитина може чинити опір шкільній системі з її жорсткими правилами, батькам, сфокусованим лише на зовнішній успішності, тиску з боку викладачів або несправедливому ставленню однолітків.

7. Знецінення думки батьків

Чи бачить ваша дитина, що ви самі вчитеся? Якщо в сім’ї не розвинене прагнення пізнавати нове та навчатися, немає поваги до знань, інтересу до читання і в той час, коли дитину змушують робити уроки, самі батьки дивляться улюблену передачу по телевізору – навряд дитина проявить велике бажання у навчанні. Батьки, які перестали розвиватися, створюють несприятливі умови для формування інтересу до навчальної діяльності підлітка.

8. Внутрішні протиріччя та конфлікти

У період статевого дозрівання у дитини в голові виникають мільйони різноманітних питань на тему «Хто я?», «Навіщо я народився?», «Що мені робити у цьому житті?» тощо. Всі ці роздуми можуть породжувати низку внутрішніх протиріч та відсунути думки про навчання на задній план. Іноді внутрішній конфлікт може виникати з неочевидних причин, на перший погляд. Для прикладу, ревнощі до нового члена сім’ї, невпевненість у власних силах або труднощі адаптації.

9. Закоханість.

На підлітковий вік, як правило, припадає перший досвід романтичних почуттів та стосунків. Стан закоханості буває настільки сильним і важливим, що решта втрачає для підлітка значення. Гормони вирують, і світ сходиться клином на партнері. У цьому випадку думки підлітка крутитимуться якийсь час лише навколо об’єкта своєї симпатії, заважаючи зосередитися на навчанні та уроках.

10. Несприятливий психологічний клімат в сім’ї

Складні стосунки в сім’ї, відсутність довіри та порозуміння як між батьками, так і у дитини зі своїми близькими, дуже впливають на пізнавальний інтерес підлітка та його бажання вчитися. Іноді батьки впевнені, що жодного зв’язку між їхніми конфліктами та двійками дитини немає. Перевірити це можна лише налагодивши взаємини у сім’ї.

Усвідомивши причину небажання вчитися, батьки підлітка значно просуваються по дорозі розв’язання проблеми мотивації до навчання. Якщо розібратися самостійно в справжніх причинах (а їх зазвичай кілька) не вдається, краще звернутися до кваліфікованого фахівця.

Читайте продовження теми у статті “10 способів вплинути бажання підлітка вчитися”.