Емоції, почуття, стани – що це?


Досить часто у мене на сеансі клієнти не можуть відчути, які ж почуття вони відчувають, що з ними. Як це назвати? Окрім погано – добре, приємно – неприємно? На жаль, досить багато людей дійсно з важкість орієнтуються у своїх почуттях… Що ж це таке, які вони бувають і чим же відрізняються емоції від почуттів? Людина протягом свого життя зіштовхується з різними ситуаціями, предметами, людьми, і в перебігу цього у неї виникають до них певне особисте ставлення, тобто емоції та почуття. Емоції та почуття – це загалом дуже схожі процеси, проте які все ж таки мають свої відмінності. Наприклад, емоції це більш давня форма реакції, вони пов’язані з тілом, це неопосередковано переживання різного роду ситуацій якби на тваринному рівні. Емоції – це короткотривале миттєве переживання, а почуття більш тривале усталене переживання. Тобто почуття – це складніший процес, який пов’язаний з мисленням, переконаннями, отриманим досвідом, ставленням людини до ситуації.

Механізм виникнення емоцій і почуттів у людини залежить від її особистих потреб, мотивів і прагнень. Є думка, що бувають «хороші» та «погані» почуття, це докорінно неправильно, адже «поганих» емоцій і почуттів не буває. Кожна емоція важлива і несе певну інформацію людині, говорить про задоволення її потреб, може бути ознакою чогось важливого і несе в собі користь. Наприклад, страх сигналізує про небезпеку і є регулятором виживання, злість є маркером того, що щось відбувається не так, якісь потреби не задовольняються і кордони порушуються. І тільки проживання та усвідомлення своїх почуттів, може внести корективи та покращити життя. 

Усвідомлювати й називати свої почуття та емоції необхідно, щоб розуміти, що відбувається в реальності. Вони говорять нам про наші потреби й говорять, коли щось не так і необхідно зміни! Лише дозволяючи собі проживати всі почуття, ми стаємо господарями нашого життя, розуміємо себе, свої істинні бажання та потреби. Це дозволяє нам вибудовувати справді близькі стосунки, знайти своє призначення та реалізуватися і, звичайно, усвідомлювати свої почуття і не забороняти собі відчувати, ми запобігаємо ситуаціям, у яких «почуття виходять з-під контролю», уникаємо психосоматичних захворювань. 

Існує багато різних класифікацій емоцій і почуттів. Особисто для мене і в моїй роботі психотерапевта вкрай важливими є дві. Перша – це розділ емоцій на стенічні та астенічні. Стенічні – це ті, які активізують, стимулюють діяльність, збільшують енергію й активність, збуджують і наштовхують яким-небудь способом до дії. Астенічні – це ті, які пригнічують, зменшують активність і енергію людини. Друга – це розподіл почуттів на ті, які виникають, коли потреби задовольняють (щастя, гордість, задоволення, ніжність і т.д.), і ті, які виникають коли потреби не були задоволені (тривога, страх, злість, безсилля і т.д.).

Знизу наведений список почуттів і емоцій (скоріше за всього неповний).

Спочатку, для ознайомлення з ним, пропоную вам самостійно написати перелік почуттів які ви знаєте, а потім порівняти, можливо ви себе здивуєте! 

Список почуттів та емоцій, станів.

Любов, ніжність, тепло, співчуття, довіра, гордість, захоплення, повага, свобода, закоханість, визнання, очарування, дружність, відкритість, впевненість, безпека, надійність, концентрація, інтерес, цікавість, залучення, хвилювання, потяг, туга, натхнення, здивування, тремтіння, переживання, запал, пристрасть, ентузіазм, веселощі, блаженство, передчуття, пристрасть, вдячність, надія, віра, відданість, натхнення, оптимізм, грайливість, радість, щастя, затишок, спокій, релаксація, рельєф, довіра, відродження, відновлення, спокій, хвилювання, натхнення, турбота, увага, полегшення, самодостатність, смиренність, співпереживання, терпіння, толерантність, повага, ейфорія.

Гнів, розгніваність, ненависть, неприязнь, образа, роздратування, протест, розгубленість, хвилювання, зрадництво, злість, розчарування, гіркота, нетерпіння, нелюбов, стійкість, презирство, огида, насиченість, нудота, шквал, напруга, тривога, настороженість, невдоволення, переживання, надмірність, втома, плутанина, агітація, шок, здивування, тривога, упередження, нестабільність, тривога, відчай, жах, недовіра, обережність, дуальність, здивування, збентеження, розгубленість, нерозуміння, роздратування, відчуженість, віддаленість, байдужість, зневага, закритості, пригнічення, смуток, ганьба, розчарування, залежність, апатія, жаль, безнадія, оніміння, відрив, дурість, горе, печаль, печаль, муки, вразливість, дисперсія, обережність, нудьга, безпорадність, підозра, безнадія, безсилля, стриманість, жорсткість, байдужість, холодність, вразливість, чуйність, ревнощі, суперництво, мління, жага, виснаження.